Dinosoft E-Arşiv

Dinosoft E-Arşiv Nedir ?

e-Arşiv Fatura, Elektronik Fatura uygulamasına dahil olmayan tüzel veya gerçek kişilere kesilen faturalardır. VUK 433 sıra numaralı e-Arşiv Genel Tebliğinde yer alan şartlara uygun olarak elektronik ortamda düzenlenmesi, ibraz ve muhafaza edilmesine imkan sağlayan uygulamadır. e-Arşiv fatura kullanan mükellefler bir özel entegratör ile çalışmak veya kendi entegrasyon sistemlerini kurmak zorundalardır. GİB’in kendi portali e-Arşiv hizmeti sunmamaktadır. e-Arşiv sistemi sağladığı faydalardan ziyade şirketinizin prestijini artırır ve işletmenizi dış dünyaya karşı profesyonel olarak gösterir. İster mevcut ERP programınızın üzerinden, isterseniz ise portal ile web üzerinden e-Arşiv fatura oluşturabilir ve takibini yapabilirsiniz. İşletmenize en uygun ve en güvenilir e-Arşiv çözümleri Dinosoft Yazılım’da mevcuttur.


e-Arşiv Faturanın Avantajları Nelerdir?


  • e-Arşiv Fatura sistemine geçen mükellefler faturalarını elektronik ortamda muhafaza ederek, fiziksel arşivlemenin yüksek maliyetinden ve yüksek riskinden kurtulurlar.
  • Faturalarını mail yolu ile nihai tüketiciye ulaştırarak kağıt tasarrufu yaparlar ve doğaya dost bir işletme olurlar.
  • Kolay ve hızlı entegrasyon ile günümüz için çok değerli olan zamandan büyük tasarruf ederler.
  • Fatura işleme ve gönderme işlerini kağıt faturaya oranla çok daha hızlı şekilde yaparlar.
  • Kağıt fatura için yapılan kargo masrafından tasarruf ederler

E-Arşiv İle İlgili Yasal Yükümlülükler


e-Arşiv uygulamasına tabi olan mükellefler faturalarını elektronik ortamda oluşturup saklamak zorundadır. Bu saklama işlemleri ise özel entegratörler aracılığı ile yapılacaktır. e-Arşiv faturanın kağıt ortamında saklamasının bir geçerliliği yoktur. Gerçek veya tüzel kişiliklere verilen fatura suretleri ile mükellefin özel entegratör sisteminde saklamasını yaptığı fatura, görüntü ve içerik bakımından birebir aynı olmak durumundadır. e-Arşiv fatura üzerinde imza görüntüsü bulunması yasal olarak zorunludur. e-Arşiv mükellefleri oluşturdukları faturaları müşterinin isteğine göre kağıt olarak müşteriye teslim edebilir ya da e-posta yolu ile faturaları müşterilerine gönderebilirler.

Teklif Al
info@dinosoft.com.tr
7/24 Teknik Destek Hattı
Bayimiz Olmak İster Misiniz?